• Akce
  • Novinky
  • Doporučujeme
  • Akce s dárky

Recenze zákazníků

Super rychlé, zboží přišlo v pořádku
***** Anonym, 10.5.2021
***** Anonym, 10.5.2021
***** Anonym, 9.5.2021
Rychlá komunikace. Doporučuji
***** Anonym, 6.5.2021
Rychlé vyřízení a dodání.
***** Anonym, 6.5.2021

Sledujte nás:

Program pro výživu psů - Různé choroby

Choroby zubů

Divocí psi často jedí šlachovitou nebo tvrdou potravu (kosti). Ta poskytuje přírodní brusivo pro dásně a zuby, redukuje výskyt plaku a tvorbu zubního kamene a tak předchází zubním onemocněním. Ačkoliv krmení kostmi není obhajováno, pro zdraví zubů jsou prospěšné tvrdé sušenky, žvýkačky nebo krmivo napodobující brusný efekt. Konzervy a polosuché krmivo tento efekt zcela postrádají a v závislosti na obsahu cukru mohou dokonce zubní choroby a tvorbu zubního kazu podporovat.

Kožní onemocnění (DERMATÓZA)

Je známo, že nedostatek mnoha živin způsobuje u psů poruchy pokožky a srsti. Obecně prozkoumaný je však pouze nedostatek esenciálních mastných kyselin (kyselina linolová a kyselina arachidonová) a zinku. Méně známými příčinami poruch je nedostatek bílkovin, vitamínu E, vitamínu A, biotinu (člen skupiny B-vitamínů) a mědi. Je těžké diagnostikovat nedostatek jednotlivých živin, protože různé živiny způsobují podobné klinické jevy a specifické testy nejsou vykonatelné jednoduše. Nejobecnější známkou poruchy příjmu některé z živin je matná, vysušená, lámavá srst a vypadávání chlupů. Pokožka se často odlupuje v šupinkách, mastí se a někdy se i v oblastech nosu a tlapek ztenčuje. Blednutí srsti je způsobeno nedostatkem proteinů nebo mědi. Protože je narušená přirozená struktura a ochranná funkce pokožky, stávají se bakteriální infekce běžnějšími a můžeme pozorovat svrbění.

Nedostatek esenciálních mastných kyselin

Nedostatek esenciálních mastných kyselin může být způsobeno používáním nekvalitního krmiva, krmiva špatně skladovaného, potravy s velmi nízkým obsahem tuků nebo s nedostatkem vitamínu E a enthoxyguinu. Začneme-li podávat kvalitnější stravu nebo stravu s vyšším obsahem tuků, stav psa se obvykle zlepší v průběhu několika týdnů.

Nedostatek zinku

Nedostatek zinku byl popsán u psů, kterým je podáváno krmivo nekvalitní nebo přeplněné minerály. Je také specifickým problémem plemen: Sibiřský husky, Aljašský malamut a Bulteriérů. Látkami, které snižují absorpci zinku, jsou phytates a doplňování stravy o vápník, železo nebo měď. Toto je výborný příklad toho, jak je důležitá rovnováha jednotlivých živin v potravě, stejně jako obsah minimálního množství a proč by krmivo nemělo být „šmahem“ minerály obohacováno. Pokud je nedostatek zinku způsoben nedostatkem nebo nevyvážeností potravy, změna stravy a krátkodobé doplnění o zinek povede k rapidnímu zlepšení stavu psa. Nedostatek zinku u jednotlivých plemen je způsoben poruchami v jeho absorpci a může být žádoucí jeho doplňování po celou délku života, ovšem pod veterinární kontrolou.

Nedostatek vitamínu A

Nedostatek (nebo přebytek) vitamínu A může způsobit abnormální slábnutí pokožky. Některá kožní onemocnění jak u psů, tak u lidí lze řešit látkami vitamín A připomínajícími. Kladná reakce je způsobena vlastnostmi těchto látek, které se podobají lékům. Vitamín A může být v přebytku vysoce toxický (viz níže) a zvířatům by měl být podáván pouze na doporučení veterináře.

Nedostatek biotinu

Nedostatek biotinu je způsoben podáváním velkého množství syrových vaječných bílků, které obsahují na teplo citlivý inhibitor – glykoprotein avidin. Tento fakt, spolu s hrozbou salmonely, by měl přimět chovatele k tomu, aby vejce podávaná psům dokonale uvařili. Nedostatek biotinu je u psů krmených kvalitním, dobře skladovaným krmivem, vzácný. Pokud existuje podezření na nedostatek tohoto vitamínu, měla by být zhodnocena značka krmiva, nutriční složení, seznam doplňků a vhodnost skladování.

Kosterní onemocnění

Jisté kosterní poruchy mohou být způsobeny nedostatkem, přebytkem nebo nerovnováhou živin. Jak již bylo zmíněno, nedostatky živin jsou velmi vzácné, pokud krmíme komerčním krmivem. Avšak přebytek či nerovnováha jsou běžné jevy, zvláště doplňujeme-li krmivo větším množstvím masa, vitamínů nebo minerálů. Kosterní choroby u dospělých psů reagují na změnu stravy zpravidla velmi dobře. U rostoucích štěňat, kosterní anomálie mohou vyústit v permanentní poškození, a proto vyžadují jak řízení stravy, tak chirurgický zákrok.

Křivice

Křivice je následek nedostatku vitamínu D. Psi nejsou schopni syntetizovat vitamín D ani za působení slunečního záření, proto ho musí přijímat potravou. Nedostatek vitamínu D u mladých psů způsobuje rozšíření kloubů, zlomeniny, prohnuté končetiny, abnormální tvar čelisti a prořezávání zubů. Nedostatek vitamínu D u dospělých psů je charakterizován křehkostí kostí, jejich bolestivostí a u těžších případů zlomeninami. Vitamín D je obsažen ve většině krmiv. Jeho nedostatek je spojen s podáváním nedostatečně vyvážené potravy připravené doma nebo s podáváním krmiva s vysokým obsahem obilovin.

Vývojová onemocnění

Poruchy vývinu kosterního aparátu zahrnují osteochondrosis dissecans (OCD; degenerativní onemocnění kloubů postihující kloubní chrupavku a růstovou ploténku), dysplázii, osteochondritidu (postihuje chrupavku), deformaci krčních obratlů, angulární pokroucení končetin, chrupavčitost ohryzku. Tato onemocnění se vyskytují především u psů velkých a obřích plemen. K problémům přispívají faktory nutriční, genetické i faktory přicházející z okolního prostředí. Nutričním faktorem bývá překrmování nebo přílišné obohacování stravy, především v průběhu prvních 6 měsíců. Nebylo prokázáno, že by tyto poruchy způsoboval nedostatek vitamínu C. Překrmování znamená podávání nadměrných porcí normálního krmiva nebo běžných porcí vysokoenergetického krmiva. Překrmování způsobuje rychlý růst, se kterým normální vývin chrupavek a kostí nemůže udržet tempo. Strava s vysokým obsahem bílkovin je spojována s vývojovými onemocněními ne kvůli vyššímu obsahu bílkovin, ale protože znamená zvýšený příjem energie. Bílkovina neznamená více kostí nebo svalů, ale pouze více energie. U velkých a obřích plemen bychom se tedy měli překrmování vyvarovat. Pro zajištění stálého, ale přiměřeného růstu by tak měl být příjem potravy omezen nebo podáváme krmivo s nižším obsahem energie. K přílišnému obohacování stravy dochází, jsou-li do plnohodnotné a vyvážené stravy přidávány minerální nebo vitamínové doplňky. Bylo prokázáno, že vysoký obsah vápníku v potravě může zvýšit výskyt jistých vývojových onemocnění. Nadbytek vápníku v potravě zvyšuje absorpci vápníku napříč trávicím traktem a jeho vstřebávání do krve. Následkem toho štítná žláza uvolňuje kalcitonin, hormon, který svými účinky působí proti parathormonu, to znamená, že zabraňuje uvolňování vápníku z kostí a v důsledku toho dochází ke snížení jeho hladiny v krevním oběhu. Zvýšená hladina kalcitoninu u mladých psů stimuluje přísun vápníku do kostí a chrupavek, což ústí v kosterní anomálie. Většina komerčních krmiv obsahuje opravdu dostatečné množství vápníku a fosforu, jejich doplňování tedy není nutné. Pro shrnutí, u rostoucích psů, kteří jsou krmeni komerční stravou obohacovanou minerály a vápníkem, dochází k nadbytečnému obohacování potravy. Majitelé psů, kteří mají starost o kvalitu stravy jejich miláčka, by měli krmit vysoce kvalitním krmivem a nepřidávat do stravy vitamínové a jiné doplňky. Nová oblast výzkumu se zaměřuje na souvislost vývojových kosterních onemocnění a anionovou mezerou, tzn. rovnováhou kladně a záporně nabitých částic v potravě. Výzkumy potvrdily souvislost, ale ještě je předčasné dělat na jejich bázi smysluplná doporučení ohledně výživy psů.

Hyper- a Hypovitaminóza

Přebytek vitamínů je způsoben přidáváním vitamínových doplňků do vyvážené a plnohodnotné stravy. Nejběžnější je předávkování vitamínem D a vitamínem A, protože jsou rozpustné v tucích a ukládají se v těle psa. Pokud jsou podávány v nadbytečném množství, normální cesty vylučování jsou přesyceny a objevují se příznaky toxicity. Předávkování vitamíny rozpustnými ve vodě je možné, ale zároveň vzácné, pokud nejsou vitamíny podávány v obřích dávkách. Hypovitaminóza (nedostatek vitamínů) se objevuje především u psů, kteří jsou krmeni domácí stravou, připravenou nevhodně, tudíž stravou nevyváženou.

Přebytek vitamínu A

Přebytek vitamínu A se může objevit, krmíme-li velmi velkými dávkami jater, rybího tuku nebo je-li do krmiva vitamín A přidávám v podobě doplňků. Většinou se vyskytuje spolu s nadbytkem vitamínu D, protože mnoho doplňků stravy obsahuje oba tyto vitamíny. Klinické známky toxicity vitamínem A zahrnují nechutenství, letargii, úbytek hmotnosti, citlivost pokožky a bolest kloubů a kostí. U chronické toxicity jsou to vypouklé oči, defekty kostí, ztenčování pokožky a degenerativní změny krevních cest (cév, atd.). V těhotenství může nadbytek vitamínu A způsobit porušení plodu. Léčba toxicity znamená odstranění nadbytečného zdroje vitamínu A.

Přebytek vitamínu D

Přebytek vitamínu D vede ke zvýšenému příjmu vápníku a ke zvýšené hladině vápníku v krvi. Autoregulační tělní mechanismus se snaží snížit hladinu vápníku v krvi a tak je přebytečný vápník skladován v různých orgánech a v měkkých tkáních. Oblasti ukládání vápníku (vápenatění) jsou ledviny, plíce a trávicí trakt. Vápenatění může vyústit v selhání určitých orgánů a k tvorbě ledvinových kamenů. Ranné klinické známky toxicity nejsou specifické a zahrnují nechutenství, letargii, slabost a někdy průjem. Pozdější projevy jsou již zmíněná selhání některých orgánů. Přebytek vitamínu D je opět způsoben nevhodným obohacováním stravy o tento vitamín. Náhlá a závažná toxicita vitamínem D byla pozorována u psů, kteří požili nástrahu na krysy obsahující cholekalciferol (prekurzor vitamínu D). Léčba toxicity vitamínem D s sebou nese odstranění nadbytečného zdroje vitamínu D, snížení hladiny vápníku v krvi pomocí léků a léčbu jakýchkoliv známek poruchy činnosti orgánů.

Nedostatek vitamínu B12

Nedostatek vitamínu B12 byl popsán u psů trpících vážnými chorobami střev nebo slinivky břišní. Přísná vegetariánská strava neobsahuje dostatek vitamínů B12 a je tak potenciální příčinou jeho nedostatku. Případ potvrzující nedostatek vitamínu B12 z důvodu krmení vegetariánskou stravou však dodnes nebyl zaznamenán. To může odrážet velmi nízké nároky psů na tento vitamín nebo doplnění stravy o vitamín B12 chovateli, kteří si jsou vědomi tohoto nebezpečí. Nedostatek vitamínu B12 způsobuje anémii (snížené množství červených krvinek), který vyžaduje pohotový přísun vitamínu a to injekčně.

Čekejte prosím...