• Akce
  • Novinky
  • Doporučujeme
  • Akce s dárky

Recenze zákazníků

Super rychlé, zboží přišlo v pořádku
***** Anonym, 10.5.2021
***** Anonym, 10.5.2021
***** Anonym, 9.5.2021
Rychlá komunikace. Doporučuji
***** Anonym, 6.5.2021
Rychlé vyřízení a dodání.
***** Anonym, 6.5.2021

Sledujte nás:

Program pro výživu psů - choroby s původem v krmivu

Choroby ovlivněné krmivem nejsou vyživovací nemocí, ale onemocnění silně ovlivněná typem krmiva, přísadami a stravovacími návyky. Stravovací management často kontroluje jejich výskyt a závažnost.

Nesnášenlivost potravy, potravinová alergie

Nesnášenlivost potravy a potravinové alergie se objevují, je-li imunitní systém zvláště citlivý na různé komponenty krmiva. Většinou míří reakce imunitního systému proti bílkovinným složkám stravy. Je však zaznamenána citlivost i na další složky, jako jsou konzervační prostředky nebo barviva. Příznaky alergie lze pozorovat v trávicím traktu nebo na pokožce. Jsou to zvracení, nadýmání, břišní neklid, průjem; resp. zarudnutí pokožky, podráždění, svrbění. Diagnóza s sebou většinou přináší odstranění předpokládaného zdroje nevolnosti a monitorování stavu pacienta. To je učiněno pomocí nového krmiva, které obsahuje jednoduché proteiny a škroby. Tato krmiva jsou často nazývána jako „hypoalergenní“. (Toto je ovšem chybné označení, protože implikuje, že ostatní krmiva způsobují alergie. „Hypoalergenní“ krmiva jednoduše obsahují omezené množství přísad a jednoduché bílkoviny.) Pokud sledujeme zlepšování zdravotního stavu, je znovu podáno krmivo podezřelé ze způsobení nevolnosti či alergické reakce, aby se potvrdil jeho negativní účinek. Jakmile identifikujeme rušivé složky, eliminujeme je ze stravy. To vyžaduje krmení speciálně formulovaným krmivem nebo domácí stravou.

Dilatace a volvulus(torze) žaludku

Torze žaludku je stav ohrožující život psa, vyskytující se především u velkých a obřích plemen. Žaludek se přetočí, je zabráněno vyprazdňování a uvnitř je uvězněna natrávená strava a plyn, žaludek se nafukuje. Zásadní příčiny se stále zkoumají, ale stravovací návyky mohou výskyt tohoto syndromu ovlivnit. Případy torze žaludku jsou spojeny s vysokou tělesnou aktivitou po požití velkého množství krmiva. Obecně by psům nemělo být dovoleno přijmout před fyzickým výkonem větší množství potravy ani vody. Psům, kteří jsou k dilataci a valvulu náchylní, by měl být denní objem stravy rozdělen do 3 – 4 dávek, namísto obvyklých 1 – 2. Suché krmivo je možné zalít vodou, nasáknutí potravy vodou může pomoci snížit celkový příjem potravy a zamezí spotřebě velkého množství vody po krmení.

Pankreatitida

Zánět slinivky břišní je důsledkem mnoha faktorů. Nutriční faktory jsou považovány za důležité, protože pankreatitida je často pozorováno u dospělých nebo starších, obézních psů, kterým je podávána tučná strava. Příznaky pankreatitidy zahrnují nechutenství, letargii, zvracení, průjem, bolesti břicha a horečku. Závažné a neléčené případy mohou vést, podobně jako u torze žaludku, k šoku a následné smrti. Léčba méně lehčích případů spočívá ve vyvarování se roztažení žaludku a sekreci enzymů slinivky břišní, tzn. odepření potravy i vody po dobu 2 – 5 dnů, se současným zajištěním přísunu živin infuzí. Poté, co pokračujeme v krmení, měli bychom psovi podávat malé, časté dávky nedráždivé, dietní stravy. Po úspěšné léčbě se pokračuje v krmení nízkotučnou stravou podle normálního denního programu. Vážnější případy s možnými komplikacemi vyžadují odpovídající intenzivnější léčbu. Stravovací režim v průběhu nemoci by měl být vždy řízen veterinářem.

Dilatační Kardiomyopathie

Dilatační kardiomyopatie se nejčastěji objevuje u boxerů a některých velkých plemen. Karnitin je aminokyselina, která se podílí na přenosu mastných kyselin z cytosolu do mitochondrií (semiautonomní organela, jejíž funkcí je buněčné dýchání), kde jsou oxidovány a použity jako zdroj energie (ve formě ATP, adenosintrifosfát). Je-li hladina ATP nízká, srdce nemůže efektivně pracovat a dochází ke srdečnímu selhání. Psi jsou schopni syntetizovat karnitin v játrech a nezbytnost jeho obsahu ve stravě nebyla prokázána. Dilatační kardiomyopatie proto nesouvisí s nedostatkem živin, ale zdá se, že je důsledkem dědičné náchylnosti organismu. Psi postižení touto chorobou mají nižší obsah karnitinu v krvi, nebo v myokardu (srdečním svalu) a to kvůli neschopnosti absorbovat, syntetizovat nebo skladovat karnitin. Obohacení potravy o karnitin může v těchto případech zlepšit srdeční funkci, ale neovlivní kardiomyopathii vzniklou z jiných příčin.

Čekejte prosím...